Potrzebne wsparcie dla dwóch chłopców z autyzmem.

Wolontariat   8 września 2020   Możliwość komentowania Potrzebne wsparcie dla dwóch chłopców z autyzmem. została wyłączona

Jeśli wierzysz,  że:

 • R E L A C J E        –   mają moc pozytywnego wpływania na nasze życie,
 • Z A B A W A       –      może być formą rozwoju i terapii
 • M O Ż L I W E     –   jest to czemu damy szansę się urzeczywistnić

zapraszamy Cię do zespołu naszych wolontariuszy.

NA CZYM TO BĘDZIE POLEGAĆ?

 1. Poznasz dwóch niezwykłych chłopców: Artura (4 lata, Gdynia) i Wiktora (8 lat, Gdańsk) u których zdiagnozowano autyzm oraz ich mamy: Anetę i Anię.
 2. Odbędziesz szkolenie wstępne, dzięki któremu dowiesz się jak wspomagać rozwój chłopców przez zabawę w tzw. nurcie niedyrektywnym (metody Son Rise, GPS, Orginal Play, Handle).
 3. Będziesz bawił/bawiła się z Arturem i/lub Wiktorem regularnie w specjalnie przygotowanych do tego pokojach.
 4. Będziesz mógł/mogła zadawać mnóstwo pytań rodzicom i uczestniczyć w warsztatach z innymi wolontariuszami – nie tylko rozszerzać wiedzę i umiejętności, ale też dzielić się doświadczeniami i pomysłami.
 5. Regularnie będziesz otrzymywać indywidualny feedback, aby móc się dalej rozwijać.
 6. Będziesz mieć szansę do obserwowania naszych wspólnych sukcesów terapeutycznych i świętowania ich!

KIM JESTEŚMY?

Wiktor i Ania

Wiktor ma 8 lat. Mieszka w Gdańsku-Wrzeszczu z rodzicami, siostrą bliźniaczką i uroczym czarnym labradorem. Uwielbia oglądać obrazki w książkach, śpiewać piosenki i wszelkie fizyczne wygłupy. Fascynują go piękne dźwięki i słowa, niezwykłe zdobienia architektoniczne i podróże. Kocha przyrodę. Autyzm zdiagnozowano przed 3 rokiem życia. Między 4 a 6 rokiem życia nastąpił silny regres. Dzięki zmianie podejścia terapeutycznego na niedyrektywne chłopiec znów robi duże postępy. Uczy się z mamą w domu.

Ania – mama Wiktora jest z wykształcenia pedagogiem i filozofem. Zanim zrezygnowała z pracy, aby wspomóc terapię syna, działała w organizacjach pozarządowych, m.in. zarządzając wolontariatem, w biznesie – w doradztwie HR, prowadziła też różnego typu szkolenia i projekty. Jest dyplomowanym instruktorem teatralnym, trenerem w zakresie tzw. kompetencji podstawowych i HR oraz moderatorem Design Thinking. Najmocniej realizuje się w sztuce – pisze piosenki i scenariusze oraz reżyseruje spektakle.

 

Aneta i Artur

Artur ma prawie 5 lat. Mieszka w Gdyni (Działki Leśne i Wiczlino) z rodzicami i starszą siostrą (7 lat). Diagnozę “autyzm dziecięcy” otrzymał na drugie urodziny. Jest wolnym dzieckiem, urodzonym leśnym przedszkolakiem, w mieście lubi spacery i place zabaw. Jest niezwykle pogodnym i uśmiechniętym chłopcem, którego spotyka mnóstwo zabawnych przygód. Chętnie włącza się w proponowane zabawy, szczególnie związane z ruchem, muzyką i humorem. Artur ma ciekawość i otwartość na świat, od ponad roku czyta i układa słowa z liter, a teraz świadomie ćwiczy, aby mówić więcej i wyraźniej. Potrzebuje spotkać na swojej drodze więcej wspierających dorosłych, którzy wierzą, że wszyscy rozwijamy się w różnym tempie i w różny sposób, ale każdy jest OK taki, jaki jest 🙂

Aneta- mama Artura, jest z wykształcenia socjolożką. Kiedyś na stanowiskach managerskich w biznesie, po urodzeniu pierwszego dziecka zajęła się CSR i szkoleniami oraz zaczęła swoje próby ze zrównoważonym życiem, ekologią, zero waste, edukacją i minimalizmem. Wierzy w bezgraniczny potencjał dzieci i naukę przez zabawę kierowaną przez dziecko. Razem z psycholog, którą poznała przy diagnozie Artura, prowadzi Fundację Wielkie Rzeczy, aby wspierać rodziców dzieci z wyzwaniami rozwojowymi oraz specjalistów. Pisze i realizuje projekty, organizuje warsztaty. Ostatnio spełnia się w permakulturze i pracuje nad tym, aby w Gdyni powstał pierwszy ogród terapeutyczny.

KOGO SZUKAMY?

Pozytywnie nastawionych ludzi, którzy:

 • lubią się bawić,
 • są zdolni do radosnej ekscytacji,
 • lubią wykorzystywać i rozwijać swoją kreatywność,
 • podzielą się pasją i zaangażowaniem,
 • potrafią zarażać entuzjazmem i dobrą energią,
 • chcą się uczyć i samodoskonalić (szkolenia, feedbacki),
 • chętnie przejdą z zespołem na Ty (tworzymy jeden team),
 • są gotowi do regularnej zabawy z dzieckiem w jego domu (pokój przystosowany do zabawy) minimum godzinę w tygodniu.

CO CHCEMY CI DAĆ?

 • warsztaty wstępne z niedyrektywnego podejścia do terapii dziecka z autyzmem i treningi pogłębiające wiedzę i praktykę stosowania metod Son Rise i GPS,
 • możliwość uczenia się w praktyce na pracy z konkretnymi dziećmi,
 • wymianę doświadczeń z rodzicami i zespołem wolontariuszy,
 • regularne feedbacki indywidualne i grupowe,
 • możliwość uczestniczenia w formach warsztatowych wspierających rozwój osobisty: treningi kreatywności, warsztaty teatralne, otwieranie się na spontaniczną zabawę.

JAK SIĘ ZGŁOSIĆ?

Wyślij maila na adres: kontakt@wielkierzeczy.org

Napisz kilka słów o sobie i swojej motywacji do współpracy z nami – dokładnie to, co w tej chwili przychodzi Ci na myśl. Bądź sobą 🙂  Napisz też ile czasu chcesz przeznaczyć na zabawę z chłopcami – to tylko wstępna deklaracja.

 

Zaprosimy Cię na spotkanie, na którym poznamy się lepiej i odpowiemy na wszystkie pytania.