Jeśli wierzysz, że:
- R E L A C J E – mają moc pozytywnego wpływania na nasze życie,
- Z A B A W A – może być formą rozwoju i terapii
- M O Ż L I W E – jest to czemu damy szansę się urzeczywistnić
zapraszamy Cię do zespołu naszych wolontariuszy.
NA CZYM TO BĘDZIE POLEGAĆ?
- Poznasz dwóch niezwykłych chłopców: Artura (4 lata, Gdynia) i Wiktora (8 lat, Gdańsk) u których zdiagnozowano autyzm oraz ich mamy: Anetę i Anię.
- Odbędziesz szkolenie wstępne, dzięki któremu dowiesz się jak wspomagać rozwój chłopców przez zabawę w tzw. nurcie niedyrektywnym (metody Son Rise, GPS, Orginal Play, Handle).
- Będziesz bawił/bawiła się z Arturem i/lub Wiktorem regularnie w specjalnie przygotowanych do tego pokojach.
- Będziesz mógł/mogła zadawać mnóstwo pytań rodzicom i uczestniczyć w warsztatach z innymi wolontariuszami – nie tylko rozszerzać wiedzę i umiejętności, ale też dzielić się doświadczeniami i pomysłami.
- Regularnie będziesz otrzymywać indywidualny feedback, aby móc się dalej rozwijać.
- Będziesz mieć szansę do obserwowania naszych wspólnych sukcesów terapeutycznych i świętowania ich!
KIM JESTEŚMY?
Wiktor i Ania
Wiktor ma 8 lat. Mieszka w Gdańsku-Wrzeszczu z rodzicami, siostrą bliźniaczką i uroczym czarnym labradorem. Uwielbia oglądać obrazki w książkach, śpiewać piosenki i wszelkie fizyczne wygłupy. Fascynują go piękne dźwięki i słowa, niezwykłe zdobienia architektoniczne i podróże. Kocha przyrodę. Autyzm zdiagnozowano przed 3 rokiem życia. Między 4 a 6 rokiem życia nastąpił silny regres. Dzięki zmianie podejścia terapeutycznego na niedyrektywne chłopiec znów robi duże postępy. Uczy się z mamą w domu.
Ania – mama Wiktora jest z wykształcenia pedagogiem i filozofem. Zanim zrezygnowała z pracy, aby wspomóc terapię syna, działała w organizacjach pozarządowych, m.in. zarządzając wolontariatem, w biznesie – w doradztwie HR, prowadziła też różnego typu szkolenia i projekty. Jest dyplomowanym instruktorem teatralnym, trenerem w zakresie tzw. kompetencji podstawowych i HR oraz moderatorem Design Thinking. Najmocniej realizuje się w sztuce – pisze piosenki i scenariusze oraz reżyseruje spektakle.
Aneta i Artur
Artur ma prawie 5 lat. Mieszka w Gdyni (Działki Leśne i Wiczlino) z rodzicami i starszą siostrą (7 lat). Diagnozę “autyzm dziecięcy” otrzymał na drugie urodziny. Jest wolnym dzieckiem, urodzonym leśnym przedszkolakiem, w mieście lubi spacery i place zabaw. Jest niezwykle pogodnym i uśmiechniętym chłopcem, którego spotyka mnóstwo zabawnych przygód. Chętnie włącza się w proponowane zabawy, szczególnie związane z ruchem, muzyką i humorem. Artur ma ciekawość i otwartość na świat, od ponad roku czyta i układa słowa z liter, a teraz świadomie ćwiczy, aby mówić więcej i wyraźniej. Potrzebuje spotkać na swojej drodze więcej wspierających dorosłych, którzy wierzą, że wszyscy rozwijamy się w różnym tempie i w różny sposób, ale każdy jest OK taki, jaki jest 🙂
Aneta- mama Artura, jest z wykształcenia socjolożką. Kiedyś na stanowiskach managerskich w biznesie, po urodzeniu pierwszego dziecka zajęła się CSR i szkoleniami oraz zaczęła swoje próby ze zrównoważonym życiem, ekologią, zero waste, edukacją i minimalizmem. Wierzy w bezgraniczny potencjał dzieci i naukę przez zabawę kierowaną przez dziecko. Razem z psycholog, którą poznała przy diagnozie Artura, prowadzi Fundację Wielkie Rzeczy, aby wspierać rodziców dzieci z wyzwaniami rozwojowymi oraz specjalistów. Pisze i realizuje projekty, organizuje warsztaty. Ostatnio spełnia się w permakulturze i pracuje nad tym, aby w Gdyni powstał pierwszy ogród terapeutyczny.
KOGO SZUKAMY?
Pozytywnie nastawionych ludzi, którzy:
- lubią się bawić,
- są zdolni do radosnej ekscytacji,
- lubią wykorzystywać i rozwijać swoją kreatywność,
- podzielą się pasją i zaangażowaniem,
- potrafią zarażać entuzjazmem i dobrą energią,
- chcą się uczyć i samodoskonalić (szkolenia, feedbacki),
- chętnie przejdą z zespołem na Ty (tworzymy jeden team),
- są gotowi do regularnej zabawy z dzieckiem w jego domu (pokój przystosowany do zabawy) minimum godzinę w tygodniu.
CO CHCEMY CI DAĆ?
- warsztaty wstępne z niedyrektywnego podejścia do terapii dziecka z autyzmem i treningi pogłębiające wiedzę i praktykę stosowania metod Son Rise i GPS,
- możliwość uczenia się w praktyce na pracy z konkretnymi dziećmi,
- wymianę doświadczeń z rodzicami i zespołem wolontariuszy,
- regularne feedbacki indywidualne i grupowe,
- możliwość uczestniczenia w formach warsztatowych wspierających rozwój osobisty: treningi kreatywności, warsztaty teatralne, otwieranie się na spontaniczną zabawę.
JAK SIĘ ZGŁOSIĆ?
Wyślij maila na adres: kontakt@wielkierzeczy.org
Napisz kilka słów o sobie i swojej motywacji do współpracy z nami – dokładnie to, co w tej chwili przychodzi Ci na myśl. Bądź sobą 🙂 Napisz też ile czasu chcesz przeznaczyć na zabawę z chłopcami – to tylko wstępna deklaracja.
Zaprosimy Cię na spotkanie, na którym poznamy się lepiej i odpowiemy na wszystkie pytania.