Wolontariat Sąsiedzki w Sopocie

admin   25 stycznia 2018   Możliwość komentowania Wolontariat Sąsiedzki w Sopocie została wyłączona

MOŻE ZA TWOJĄ ŚCIANĄ MIESZKA KTOŚ KTO POTRZEBUJE POMOCY? 

W Sopocie, najbardziej „starzejącym się” miastem w Polsce ruszył program odpowiadający na potrzeby osób starszych,  opierający się na prostej idei samopomocy sąsiedzkiej.

Szukamy wolontariuszy – sąsiadów, którzy poświęcą odrobinę wolnego czasu na zajrzenie do sąsiada, seniora, osoby samotnej, często niewychodzącej
z domu.
Wizyta wolontariusza, nawet raz w tygodniu znaczy bardzo wiele. Z rozmów z seniorami wiemy, że to nie choroby a właśnie samotność potrafi doskwierać najbardziej.

Co robią wolontariusze i wolontariuszki? Przede wszystkim pomagają bezinteresowną rozmową i służą „uchem”. Wspólnie spędzają czas, chodzą na spacery, gotują, uczą się od siebie nawzajem:  seniorzy – obsługi komputera, wolontariusze – szydełkowania. To tylko jeden z przykładów. 

Czas zaangażowania zależy od możliwości wolontariusza i jest dobierany indywidualnie. Zazwyczaj ok 1godziny w tygodniu. 

Przez cały czas wolontariusze i seniorzy są pod opieką zespołu, który  koordynuje sąsiedzkie działania wolontaryjne a są to pracownik socjalny MOPS Sopot,
i specjalista ds. wolontariatu sąsiedzkiego.

Dlaczego nie znajdziesz na stronie ofert poszczególnych osób?
Ponieważ senior jest rekrutowany dopiero w momencie zgłoszenia się wolontariusza – w zależności od miejsca zamieszkania.

Chcesz dołączyć do wolontariuszy sąsiedzkich? Aplikuj!

SOPOCKI MODEL WOLONTARIATU SĄSIEDZKIEGO DO POBRANIA

Zadanie „Wolontariat Sąsiedzki – wsparcie sopockich seniorów” jest finansowany ze środków Gminy Miasta Sopotu