Gala Sopockiego Wolontariatu to szczególny moment w roku, kiedy w pełnej szacunku i otwartości atmosferze mogą spotkać się osoby, które przez cały rok angażują się społecznie na rzecz Sopotu i jego mieszkańców.
Tegoroczne święto sopockich aktywistów odbyło się 14 grudnia 2024 r. w Operze Leśnej – w Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot. Głównym punktem święta sopockich wolontariuszy było rozstrzygnięcie konkursu „Wolontariat. Aktywni w Sopocie 2024”.
Wyboru spośród 44 nominacji w dniu 4 grudnia br. dokonała Kapituła Konkursowa w składzie:
- Aleksandra Gosk, Przewodnicząca Rady Miasta Sopotu
- Ewa Puszkiewicz, Pełnomocniczka Prezydent Miasta Sopotu ds. Miasta Praw Człowieka
- Barbara Lewińska, główna specjalistka w Wydziale Kultury i Sportu Urzędu Miasta Sopotu
- Karolina Jędrzejczak-Lubińska, Kierownik Zespołu Strategii
i Rozwoju Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie - Robert Dukowski, przedstawiciel Sopockiej Rady Organizacji Pozarządowych
- Przemysław Bojarzyński, przedstawiciel Laureatów Konkursu „Wolontariat. Aktywni w Sopocie z 2023 r.” z Przychodni dr Oli przy Caritas Archidiecezji Gdańskiej oraz
- Patrycja Szczepańska, Przewodnicząca Kapituły z ramienia organizatora konkursu: Sopockiego Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu przy Stowarzyszenie Na Drodze Ekspresji
Z ogromną radością przedstawiamy Laureatów i Wyróżnionych tegorocznej edycji konkursu „Wolontariat. Aktywni w Sopocie 2024”, których poznaliście podczas Gali.
LAUDACJA
Monika, pełna energii i zaangażowania codziennie udowadnia, że wolontariat nie stawia żadnych ograniczeń! Od października 2023 roku jest wolontariuszką w Zespole Mieszkań Wspomaganych „Na Gigancie” dla osób z niepełnosprawnościami. Posiada unikalną perspektywę, która pozwala jej głęboko zrozumieć trudności, z jakimi zmagają się inni.
Z niesamowitą pasją i cierpliwością pomaga i towarzyszy podopiecznym. Jest wsparciem nie tylko w codziennych czynnościach, ale także w trudnych chwilach, zawsze służąc rozmową. Na Monikę mieszkańcy Domu czekają ze zniecierpliwieniem i ekscytacją. Jej obecność bez wątpienia wpływa na atmosferę i jakość życia mieszkańców „Na Gigancie”, a to czyni ją niezastąpioną.
Nagroda jest wyrazem uznania dla zaangażowania oraz postawy
pełnej empatii i wrażliwości w niesieniu wsparcia i pomocy na rzecz mieszkańców Mieszkań Wspomaganych „Na Gigancie”.
Wolontariusze Teatru Ubogiego Relacji to grupa siedmiu aktorów i aktorek teatralnych, którzy oprócz swoich artystycznych działań od kilku lat włączają się wolontaryjnie w pomoc organizacyjną podczas Międzynarodowego Przeglądu Teatralnego „Masska” – otwartego projektu kulturalnego, który stanowi pomost między sztuką a niepełnosprawnościami. Wolontariusze Teatru stanowią serce tego wydarzenia. Są obecni wszędzie tam, gdzie ich pomoc jest niezbędna. Angażują się w działania informacyjne, obsługę szatni, opiekę nad grupami artystów z innych miast i zza granicy. Dzięki ich profesjonalizmowi i życzliwości goście Teatru czują się podczas przeglądu jak w domu – serdecznie witani i zaopiekowani w każdej chwili. Wolontariusze udowadniają, że mimo swoich trudności potrafią stanąć na wysokości zadania i działać niejednokrotnie pod presją czasu i stresu.
Nagroda jest wyrazem dla działań wolontariuszy, za niezastąpione wsparcie i pasję w tworzeniu przestrzeni łączącej teatry, uwrażliwiającej społeczeństwo na potrzebę inkluzji i integracji w kulturze.
Mówiąc Sopocki Sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy myślimy przede wszystkim o Edycie Dawidowskiej, która z powodzeniem od 14 lat kieruje tym przedsięwzięciem w Sopocie. Pod jej okiem prowadzone są aukcje, koncerty, licytacje, warsztaty i wiele innych wydarzeń. Natomiast dziś chcemy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, w jak niezwykły sposób od wielu lat współpracuje z wolontariuszami WOŚP-u. Potrafi to robić świetnie – od etapu rekrutacji aż po finał akcji. Edyta dba o potrzeby każdej wolontariuszki i wolontariusza, stwarza atmosferę ciepła i zrozumienia nawet, gdy trzeba działać pod presją. To co istotne, Edyta łączy profesjonalizm koordynatora dużego wydarzenia z indywidualnym podejściem do wolontariuszy. Docenia i motywuje, sprawia, że co roku wolontariusze chcą wracać pod jej skrzydła.
Nagroda jest wyrazem uznania za wieloletnie zaangażowanie, imponujące umiejętności organizacyjne i koordynujące podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz pozytywne oddziaływanie na lokalną społeczność Sopotu.
LAUDACJA
Fundacja Nasz Przyjazny Dom wspiera osoby z niepełnosprawnościami intelektualnymi w samodzielnym życiu. To miejsce, które buduje nowe standardy i łamie stereotypy związane z funkcjonowaniem takich osób, m.in. dzięki współpracy z wolontariuszami. Organizacja z każdym rokiem przyciąga do siebie nowych społeczników, o których troszczy się i motywuje do działania koordynatorka wolontariatu. Stwarza ona takie warunki, by każdy wolontariusz miał własną przestrzeń do niesienia pomocy, a jednocześnie do rozwijania swoich umiejętności. Dba także o formalności takie jak, np. porozumienia o wolontariacie, w którym regulowane są zasady współpracy. Jednocześnie współpraca opiera się na takich wartościach jak zaufanie, szacunek i wzajemna życzliwość. Wszystko to sprawia, że wolontariusze czują się ważną częścią społeczności Przyjaznego Domu.
Nagroda jest wyrazem uznania dla umiejętności organizowania wolontariatu opartego na fundamentach empatii, otwartości, wrażliwości i solidarności z osobami będącymi w szczególnej potrzebie.
Przyznano również łącznie 8 WYRÓŻNIEŃ w 4 kategoriach:
WYRÓŻNIENIA W KATEGORII SOPOCKI WOLONTARIUSZ ROKU 2024 otrzymali:
Mateusz Dzióbek wolontariusz Fundacji Sopocki Teatr Muzyczny Baabus Musicalis
Iwona Chajdukowska wolontariuszka z wolontariatu sąsiedzkiego na rzecz seniorów, Stowarzyszenia Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo oraz Szlachetnej Paczki
Małgorzata Lipska wolontariuszka Domu Pomocy Społecznej w Sopocie oraz Sopockiego Centrum Seniora
WYRÓŻNIENIA W KATEGORII SOPOCCY WOLONTARIUSZ ROKU 2024 otrzymali:
Wolontariusze Marafest Sopot Festival
Wolontariusze CSIO Sopot 2024
WYRÓŻNIENIA W KATEGORII SOPOCKI KOORDYNATOR ROKU 2024 otrzymali:
Edyta Życzyńska koordynatorka wolontariatu w Domu Pomocy Społecznej w Sopocie
Janusz Gawlak koordynator w Ochotniczej Straży Pożarnej w Sopocie
WYRÓŻNIENIE W KATEGORII OTWARCI NA WOLONTARIAT 2024 otrzymała:
Polska Filharmonia Kameralna Sopot
Wszystkim serdecznie gratulujemy!!!!
Podczas wydarzenia dowiedzieliśmy się także komu Sopocka Rada Organizacji Pozarządowych przyznała tytuł Sopockiej Organizacji Pozarządowej Roku 2024.
TYTUŁ „SOPOCKA ORGANIZACJA POZARZĄDOWA ROKU 2024” OTRZYMAŁA Fundacja ARTFORMACJA22!
Laudacja:
Fundacja ArtFormacja22, która z pasją i energią wkroczyła na scenę działań społecznych i kulturalnych w marcu 2023 roku, jest żywym dowodem na to, że sztuka ma moc zmieniania świata. Jej siłą napędową, a zarazem nieocenioną inspiracją, jest Magda „Bąbel” Adamowska – Prezes Zarządu, która udowadnia, że nawet najbardziej odległe góry są w stanie się spotkać.
Fundacja koncentruje się na promocji sztuki performatywnej, zwłaszcza muzyki i teatru, wykorzystując ich uniwersalny język, by budować mosty między ludźmi. Poprzez kulturę Fundacja łączy pokolenia, wspiera tych, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji – migrantów wojennych z Ukrainy oraz politycznych z Białorusi. Niestrudzenie inicjuje działania zwracające uwagę na aktualne problemy społeczne.
ArtFormacja22 dostrzega także niezwykłą wartość współpracy międzysektorowej, tworząc przestrzeń dla synergii organizacji pozarządowych, instytucji publicznych i biznesu. Dzięki tej harmonijnej współpracy Fundacja staje się katalizatorem zmian, które mają realny wpływ na otaczający nas świat.
Doceniamy i dziękujemy za Wasze zaangażowanie, wizję i niezwykłą energię, które pokazują, że kultura i współpraca mogą wspólnie czynić cuda.
Świąteczny nastrój wieczoru sopockich wolontariuszy uświetnili artyści Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot.
Dziękujemy, że byliście z nami !
Zdjęcia z Gali znajdziecie pod linkiem: https://sopot.kfp.pl/wiadomosc/gala-sopockiego-wolontariatu-2024 / fot. Wojciech Stróżyk / KFP *** Local Caption ***
Prezentację z Gali Sopockiego Wolontariatu znajdziecie [klik->] TUTAJ.